Ultrasonik Ses Nedir?

Herkese merhabalar,

Bu blogumuzda bize çok sorulan konulardan birkaç tanesine değineceğim.

Müşterilerimizden genelde ultrasonik hayvan kovucularının nasıl çalıştığı ve hangi ürünlerin seçilmesi gerektiği ile ilgili sorular gelmekte. Size ultrasonik ses ile ilgili çok fazla teknik detaya girmeden ve çok da sıkıcı olmadan sesin özellikleri, ses frekansları ve kullanılabilen alanlar hakkında bilgileri paylaşacağım. Çünkü ultrasonik ses denince ve daha yüksek sesten bahsedildiği zaman hemen bu insan kulağının da duyabileceği bir ses olarak algılanmaktadır, ki bu yanlış bir yaklaşımdır.

Ses, atmosferde canlıların işitme organları tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. Bir maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşur.

Sesin bir frekansı, boyu, periyodu ve hızı bulunmaktadır. Sesin birim zamandaki (genellikle saniye) titreşim sayısına “frekans” denir. Birimi ise Hertz (Hz) dir. Dalga boyu, bir ses dalgasının oluşması için sesin aldığı yoldur.

En çok bilinen üç ses frekansı bulunmaktadır; 1- Alçak Frekanslı Ses (İnfrasonik), 2- İşitilebilen Frekans Seviyesi ve 3- Yüksek Frekanslı Ses (Ultrasonik).

İnfrasonik

Bu tür ses frekansları, 20 Hz’den az olurlar. Böylece insan kulağının duyamayacağı kadar düşüktür. İnsan kulağının teorik olarak 20 Hz ile 20000 Hz arasını duyduğu söylense de, en iyi ses frekans aralığı 250 Hz ve 3000 Hz arasındaki konuşma frekansı bölgesini duyar. Hayvanlar, insanların duyamadığı ses frekanslarını bile algılayabilirler.

İşitilebilen Ses Frekansı

20 Hz ve 20.000 Hz aralıpı insan kulağının duyabileceği ses aralığıdır.

Ultrasonik

İnsan kulağının duyamayacağı çok yüksek frekanstaki seslere verilen isimdir. Frekansı 20.000 Hz ve üstündeki frekans aralığını kapsamaktadır. Hayvanlar 20.000 Hz’den yukarisini duyabilirler.

Aşağıdaki liste size ultrasonik ses dalgalarının kullanıldığı bazı yerleri göstermektedir:

Ses Türleri     Frekans aralığı (kHz) Etki ettiği yerler
Akustik 0-20 insanlar, böcekler, balıklar, deniz radarı
ultrasonik 20-30 kemirgenler
ultrasonik 20-75 böcekler
ultrasonik 20-160 yarasa, yunus balıkları
ultrasonik 100-2000 bina/yapı testleri
ultrasonik 1K-10K medikal uygulamalar

Ultrasonik ses üreten hayvan kovucuları farklı hayvan türlerine (domuz, sansar, kuş, kurt, ayı vb.) özel sesler yayarak bu hayvanların hiç hoşlanmayacakları ses frekansında sesler yayar ve hayvanlara herhang bir zarar vermeden bu bölgelerden uzaklaşmalarını sağlar. Mekyard ürün gamında bulunan ultrasonik cihazlar dışarıya herhangi bir ses vermez, ancak bazı ürünlerimiz ayarlanabilir özelliğie sahip olduğundan ultrasonik ses frekansını düşük seviyeye ayarladığınız taktirde insanların duyabileceği ince bir tiz sesi olarak duyulabilirsiniz.

Ultrasonik sesin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır, hatta bazı hastalıklarda teşhis ve tedavi için ultrasonik yöntemler uygulanmaktadır.

Bize sorularınızı, paylaşmak istediğiniz veya yazmamızı istediğiniz konuları buradan veya e-mail atarak bildirebilirsiniz.

Hangi sosyal medyayı daha çok kullanıyorsunuz? Size birkaç adet seçenek sunuyoruz ve bizi buradan takip edebilirsiniz: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+

Mekyard Blog sayfası adresi: https://mekyardblog.wordpress.com

Çok yakında farklı bir konu ile ilgili blogumuzu yayınlayacağız. Bizi takip edin….

http://www.mekyard.com

info@mekyard.com

http://mekyard.ticiz.com/

https://www.facebook.com/mekyard

https://plus.google.com/+MekyardCompany

https://www.linkedin.com/in/mekyard

https://twitter.com/Mekyard

http://www.pinterest.com/mekyard/

https://mekyardblog.wordpress.com

Kaynaklar:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ses

http://www.midnightscience.com/ultrasonics.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s